17 september 2026

Uitnodiging: Ontwikkeling formeel V2G-ready Label

ElaadNL nodigt marktpartijen, netbeheerders, certificeringsinstanties en andere belanghebbenden uit om gezamenlijk een V2G-ready label te ontwikkelen. Het doel is om duidelijke en eenduidige afspraken te maken over het gebruik van termen als V2G-ready en V2G-interoperabel, zodat voor eindgebruikers helder is wat zij van een product mogen verwachten.

De afgelopen jaren zijn de eerste V2G-toepassingen (vehicle-to-grid) op de Europese markt verschenen. In landen als Frankrijk, Duitsland en Nederland wordt V2G inmiddels niet alleen meer in pilots toegepast, maar ook in concrete praktijksituaties. Hierdoor groeit de belangstelling van consumenten voor V2G-oplossingen. Tegelijkertijd gebruiken steeds meer fabrikanten van elektrische voertuigen en laadstations de term ‘V2G-ready’ om aan te geven dat hun producten V2G ondersteunen of daarop zijn voorbereid.

Definitie

Op dit moment bestaat er echter geen duidelijke definitie van wanneer een product daadwerkelijk als V2G-ready kan worden aangemerkt en als zodanig op de markt mag worden gebracht. Om verwarring bij consumenten te voorkomen, is er dringend behoefte aan een heldere, sectorbrede definitie.

Daarnaast zijn de eerste V2G-toepassingen nog gebaseerd op merkspecifieke oplossingen en is er nog geen sprake van interoperabiliteit tussen producten van verschillende fabrikanten. Hierdoor werkt V2G alleen met specifieke combinaties van elektrische voertuigen en laadstations. Nieuwe regelgeving, zoals de herziening van de Europese Network Code on Requirements for Generators, en communicatieprotocollen zoals ISO 15118-20 zijn belangrijke bouwstenen om afhankelijkheid van één leverancier te voorkomen. De definitie van V2G-ready zou daarom ook interoperabiliteit tussen verschillende fabrikanten moeten omvatten. Zo wordt gewaarborgd dat producten toekomstbestendig zijn en binnen verschillende systemen kunnen functioneren.

Criteria V2G-ready label

Naar aanleiding van deze bijeenkomst ontwikkelen we criteria voor V2G-readiness die zowel aansluiten op het huidige regelgevingskader, zoals nationale netcodes en merkspecifieke oplossingen, als op het verwachte toekomstige kader, waaronder een Europese netcode en interoperabele oplossingen. In de eerste fase richten we ons op zowel AC- als DC-oplossingen voor bidirectioneel laden. Draadloos bidirectioneel laden kan in een tweede fase worden toegevoegd.

Wil je deelnemen aan de gezamenlijke ontwikkeling van het V2G-ready label? Meld je dan aan via onderstaande pagina.

 

Aanmelden voor deze online meeting

De online kick-off voor de ontwikkeling van het V2G-ready label vindt plaats op dinsdag 13 oktober van 13.30 tot 15.00 uur (UTC+2).

Online meeting: Ontwikkeling formeel V2G-ready label